TestHub
TestHub

Physics - Heat & Thermo Question with Solution | TestHub

PhysicsHeat & ThermoFirst lawMedium2 minPYQ_2021
PhysicsMediumsingle choice

An electric appliance supplies6000 J min-1, heat to the system. If the system delivers a power of90 W. How long it would take to increase the internal energy by2.5×103 J?

Question diagram: An electric appliance supplies 6000 J min - 1 , heat to the

Options:

Answer:
B
Solution:

Recall the formula of the first law of thermodynamics in terms of change in internal energy and work done by the system, ΔU=Q-W, given, ΔU=2500 JQ=600060×t=100t  J and W=P×t=90t
2500 J=100t J-90t Jt=2.5×102 s.

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:Heat & ThermoSubtopic:First law
2mℹ️ Source: PYQ_2021

Doubts & Discussion

Loading discussions...