TestHub
TestHub

Physics - Heat & Thermo Question with Solution | TestHub

PhysicsHeat & ThermoCalorimetryHard2 minPYQ_2019
PhysicsHardsingle choice

A massless springk=800N/m,attached with a mass500gis completely immersed in1 kgof water. The spring is stretched by2 cmand released so that it starts vibrating. What would be the order of magnitude of the change in the temperature of water when the vibrations stop completely? (Assume that the water container and spring receive negligible heat and specific heat of mass=400 J/kg K,specific heat of water=4184J/kgK)

Options:

Answer:
A
Solution:

According to the law of conservation of energy,
12kx2=m1s1+m2s2×ΔT
ΔT=12×800×2×10-220.5×400+1×4184=16×10-24384 =3.65×10-5

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:Heat & ThermoSubtopic:Calorimetry
2mℹ️ Source: PYQ_2019

Doubts & Discussion

Loading discussions...