TestHub
TestHub

Physics - Gravitation Question with Solution | TestHub

PhysicsGravitationSatellite MotionEasy2 minPYQ_2022
PhysicsEasynumerical

Two satellitesS1andS2are revolving in circular orbits around a planet with radiusRI=3200 kmandR2=800 kmrespectively. The ratio of speed of satelliteS1to the speed of satelliteS2in their respective orbits would be1xwherex=

Answer:
2.00
Solution:

Orbital velocity of a satellite in circular motion around a planet,

vo=GMR1R

Now, v1v2=R2R1=8003200=12

Hence, the value of x=2.

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:GravitationSubtopic:Satellite Motion
2mℹ️ Source: PYQ_2022

Doubts & Discussion

Loading discussions...