TestHub
TestHub

Physics - Gravitation Question with Solution | TestHub

PhysicsGravitationKepler's LawEasy2 minPYQ_2022
PhysicsEasysingle choice

The time period of a satellite revolving around earth in a given orbit is7hours. If the radius of orbit is increased to three times its previous value, then approximate new time period of the satellite will be

Options:

Answer:
A
Solution:

From Kepler's Third Law(The Law of Periods), we know

T2R3 T22T12=R2R13=3RR3

Therefore, T2=27T1

=5.19×736 hours

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:GravitationSubtopic:Kepler's Law
2mℹ️ Source: PYQ_2022

Doubts & Discussion

Loading discussions...