TestHub
TestHub

Physics - Gravitation Question with Solution | TestHub

PhysicsGravitationSatellite MotionMedium2 minPYQ_2019
PhysicsMediumsingle choice

A spaceship orbits around a planet at a height of20 kmfrom its surface. Assuming that only gravitational field of the planet acts on the spaceship, what will be the number of complete revolutions made by the spaceship in24hours around the planet?
[Given: Mass of planet =8×1022 kg,
Radius of planet=2×106 m,
Gravitational constant G=6.67×10-11 Nm2/kg2]

Options:

Answer:
D
Solution:

T=2π(R+h)3GM=2π 8.242×10186.67×10-11×8×1022 
T7809 sec
Number of revolutions in 24 hours:
n=864007809=11.06
11 revolutions

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:GravitationSubtopic:Satellite Motion
2mℹ️ Source: PYQ_2019

Doubts & Discussion

Loading discussions...