TestHub
TestHub

Physics - Geometrical Optics Question with Solution | TestHub

PhysicsGeometrical OpticsOptical instrumentsMedium2 minPYQ_2020
PhysicsMediumnumerical

A compound microscope consists of an objective lens of focal length1 cmand an eye piece of focal length5 cmwith a separation of10 cm.The distance between an object and the objective lens, at which the strain on the eye is minimum isn40cm.The value ofnis.......

Answer:
50.00
Solution:

L=10
Ve=

ue=fe=5
V0=10-5=5

1v0-1u0=1f0
15-1u0=11
u0=-54cm
54=n40
n=50

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:Geometrical OpticsSubtopic:Optical instruments
2mℹ️ Source: PYQ_2020

Doubts & Discussion

Loading discussions...