TestHub
TestHub

Physics - Geometrical Optics Question with Solution | TestHub

PhysicsGeometrical OpticsOptical instrumentsEasy2 minPYQ_2020
PhysicsEasysingle choice

If we need a magnification of375from a compound microscope of tube length150mmand an objective of focal length5mm,the focal length of the eye-piece, should be close to:

Options:

Answer:
A
Solution:

M.P.=Lf01+Dfe;375=15051+25fe
37530=1+25fe
34530=25fe
fe=750345=2.17cm;fe22mm

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:Geometrical OpticsSubtopic:Optical instruments
2mℹ️ Source: PYQ_2020

Doubts & Discussion

Loading discussions...