TestHub
TestHub

Physics - Fluid Question with Solution | TestHub

PhysicsFluidBernoulli's theorem and applicationsMedium2 minPYQ_2022
PhysicsMediumnumerical

A liquid of density750 kg m-3flows smoothly through a horizontal pipe that tapers in cross-sectional area fromA1=1.2×10-2 m2toA2=A12. The pressure difference between the wide and narrow sections of the pipe is4500 Pa. The rate of flow of liquid is _____×10-3 m3 s-1.

Question diagram: A liquid of density 750 kg m - 3 flows smoothly through a ho
Answer:
24.00
Solution:

From the equation of continuity, v2=2v1.

Applying the Bernoulli's Theorem,

P1+ρv122=P2+ρ4v122  P1-P2=3ρv122

4500=3×750×v122  v1=2 m s-1

Now volume flow rate,Q=Av1=1.2×10-2×2=24×10-3 m3 s-1

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:FluidSubtopic:Bernoulli's theorem and applications
2mℹ️ Source: PYQ_2022

Doubts & Discussion

Loading discussions...