TestHub
TestHub

Physics - Fluid Question with Solution | TestHub

PhysicsFluidBernoulli's theorem and applicationsEasy2 minPYQ_2019
PhysicsEasysingle choice

A submarine experiences a pressure of5.05×106 Paat a depth ofd1in a sea. When it goes further to a depth of d2, it experiences a pressure of 8.08×106 Pa. Thend2-d1is approximately (density of water=103 kg/m3and acceleration due to gravity =10 ms-2):

Options:

Answer:
C
Solution:

The pressure at a depth d is p=p0+ρgd, here p0 is the atmospheric pressure.
p1=p0+ρgd1
and p2=p0+ρgd2
The difference in pressure is p2-p1=ρgd2-d1

Putting the values in the above equation
8.08×106-5.05×106=103×10d2-d1
d2-d1=3.03×106104
=303m 

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:FluidSubtopic:Bernoulli's theorem and applications
2mℹ️ Source: PYQ_2019

Doubts & Discussion

Loading discussions...