TestHub
TestHub

Physics - Error Question with Solution | TestHub

PhysicsErrorMiscellaneousMedium2 minPYQ_2022
PhysicsMediumsingle choice

A silver wire has a mass0.6±0.006g, radius0.5±0.005mmand length4±0.04cm. The maximum percentage error in the measurement of its density will be

Options:

Answer:
C
Solution:

Volume of the wire is V=πr2l.

Density of the wire is ρ=mπr2l

Relative error in measurement of density

Δρρ=Δmm+2×Δrr+Δll

=0.0060.6+2×0.0050.5+0.044

=0.01+0.02+0.01=0.04

 Percentage error in ρ=0.04×100=4%

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:ErrorSubtopic:Miscellaneous
2mℹ️ Source: PYQ_2022

Doubts & Discussion

Loading discussions...