TestHub
TestHub

Physics - EMI/AC Question with Solution | TestHub

PhysicsEMI/ACTransformerMedium2 minPYQ_2024
PhysicsMediumsingle choice

Primary coil of a transformer is connected to 220 V AC. Primary and secondary turns of the transforms are 100 and 10 respectively. Secondary coil of transformer is connected to two series resistances as shown in figure. The output voltage V0 is :

Question diagram: Primary coil of a transformer is connected to 220 V A C . Pr

Options:

Answer:
A
Solution:

Ratio of EMF developed will be given by,

εpεs=NpNs=10010εs=22 V

Therefore, current in secondary circuit will be

I=2222×103=1 mA

Hence, potential drop across 7  will be V0=I×7 =7 V

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:EMI/ACSubtopic:Transformer
2mℹ️ Source: PYQ_2024

Doubts & Discussion

Loading discussions...