TestHub
TestHub

Physics - EMI/AC Question with Solution | TestHub

PhysicsEMI/ACMotional & Rotational EMFEasy2 minPYQ_2023
PhysicsEasynumerical

A 1 m long metal rod XY completes the circuit as shown in figure. The plane of the circuit is perpendicular to the magnetic field of flux density 0.15 T. If the resistance of the circuit is 5 , the force needed to move the rod in direction, as indicated, with a constant speed of 4 m s-1 will be _______103 N.

 

Question diagram: A 1 m long metal rod X Y completes the circuit as shown in f
Answer:
18.00
Solution:

The force on the rod is given by

F=ilB

F=BvlR×lB

F=B2l2vR   ...(i)

The data given is

R=5 Ωl=1 mv=4 m s-1B=0.15 T

Substituting the values in equation (i)

F=0.152×12×45

=18×10-3 N

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:EMI/ACSubtopic:Motional & Rotational EMF
2mℹ️ Source: PYQ_2023

Doubts & Discussion

Loading discussions...