TestHub
TestHub

Physics - EMI/AC Question with Solution | TestHub

PhysicsEMI/ACSeries AC CircuitsMedium2 minPYQ_2022
PhysicsMediumnumerical

A capacitor of capacitance500 μFis charged completely using a de supply of100 V. It is now connected to an inductor of inductance50 mHto form an LC circuit. The maximum current in LC circuit will be _____A.

Answer:
10.00
Solution:

Energy stored in capacitor

E=12CV2=12500×10-6×104

E=52J

Current will be maximum when whole energy of capacitor becomes energy of inductor.

12LI2=52

I=5L=550×10-3=10 A

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:EMI/ACSubtopic:Series AC Circuits
2mℹ️ Source: PYQ_2022

Doubts & Discussion

Loading discussions...