TestHub
TestHub

Physics - EMI/AC Question with Solution | TestHub

PhysicsEMI/ACSeries AC CircuitsMedium2 minPYQ_2022
PhysicsMediumsingle choice

A series LCR circuit hasL=0.01 H,R=10 ΩandC=1 μFand it is connected to ac voltage of amplitudeVm 50 V. At frequency60%lower than resonant frequency, the amplitude of current will be approximately

Options:

Answer:
C
Solution:

For an LCR circuit. the resonant angular frequency is given by, ω0=1LC=104 rad s-1

The given frequency is 60% lower than resonant frequency. Therefore,

ω'=0.4×104=4000 rad s-1

Reactance of the capacitor at given frequency,

XC=ω'C-1=250 Ω.

Reactance of the inductor at given frequency,

XL=ω'L=40 Ω

Now the amplitude of the current in the given circuit will be,

i0=V0R2+XC'-XL'2=50102+250-402=238 mA

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:EMI/ACSubtopic:Series AC Circuits
2mℹ️ Source: PYQ_2022

Doubts & Discussion

Loading discussions...