TestHub
TestHub

Physics - EMI/AC Question with Solution | TestHub

PhysicsEMI/ACSeries AC CircuitsEasy2 minPYQ_2022
PhysicsEasysingle choice

A sinusoidal voltageVt=210sin3000tvolt is applied to a series LCR circuit in whichL=10 mH,C=25 μFandR=100Ω. The phase differenceΦbetween the applied voltage and resultant current will be

Options:

Answer:
A
Solution:

Capacitive reactance is XC=1ωC=13000×25×10-6=403Ω

Inductive reactance is XL=ωL=3000×10×10-3=30Ω

Now, total reactance is X=XL-XC

=30-403=503Ω

tanϕ=XR=503100=16

tanϕ=16=0.17

Hence, the phase difference between the applied voltage and resultant current is tan-10.17.

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:EMI/ACSubtopic:Series AC Circuits
2mℹ️ Source: PYQ_2022

Doubts & Discussion

Loading discussions...