TestHub
TestHub

Physics - EMI/AC Question with Solution | TestHub

PhysicsEMI/ACSeries AC CircuitsEasy2 minPYQ_2022
PhysicsEasynumerical

A 220 V,50 Hz AC source is connected to a 25 V,5 W lamp and an additional resistance R in series (as shown in figure) to run the lamp at its peak brightness, then the value of R (in ohm) will be

Question diagram: A 220 V , 50 Hz AC source is connected to a 25 V , 5 W lamp
Answer:
975.00
Solution:

Resistance of the bulb can be calculated as,

P=V2RBRB=V2P=2525=125 Ω

The current through the bulb for peak brightness should be,

i=25125=15 A

Now, irms=15=220RB+R

RB+R=1100

R=1100-125=975

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:EMI/ACSubtopic:Series AC Circuits
2mℹ️ Source: PYQ_2022

Doubts & Discussion

Loading discussions...