TestHub
TestHub

Physics - EMI/AC Question with Solution | TestHub

PhysicsEMI/ACDamped SHM and forced oscillationsMedium2 minPYQ_2019
PhysicsMediumsingle choice

The displacement of a damped harmonic oscillator is given byxt=e-0.1tcos10πt+φ.Heretis in seconds. The time taken for its amplitude of vibration to drop to half of its initial value is close to:

Options:

Answer:
D
Solution:

AmplitudeA=A0e-kt
From given condition,A02=A0e-0.1×t
ln2=0.1×t
t=ln20.1=0.6930.10=6.9357s

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:EMI/ACSubtopic:Damped SHM and forced oscillations
2mℹ️ Source: PYQ_2019

Doubts & Discussion

Loading discussions...