TestHub
TestHub

Physics - EM Waves Question with Solution | TestHub

PhysicsEM WavesElectromagnetic wavesMedium2 minPYQ_2021
PhysicsMediumnumerical

A radiation is emitted by1000 Wbulb and it generates an electric field and magnetic field atP, placed at a distance of2 m. The efficiency of the bulb is1.25%. The value of peak electric field atPisx×10-1 V m-1. Value ofxis                (Rounded-off to the nearest integer) [Takeε0=8.85×10-12 C2 N-1 m-2, c=3×106 m s-1]

Answer:
137.00
Solution:

Iavg=12ε0E02c

1.25100×10004π22=12×8.85×10-12×3×108×E02

E02=187.4

 E0=13.689 V m-1

=136.89×10-1 V m-1

 x=136.89

Rounding off to nearest integer x=137

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:EM WavesSubtopic:Electromagnetic waves
2mℹ️ Source: PYQ_2021

Doubts & Discussion

Loading discussions...