TestHub
TestHub

Physics - Electrostatics Question with Solution | TestHub

PhysicsElectrostaticsPotential & potential energyMedium2 minPYQ_2023
PhysicsMediumsingle choice

IfVis the gravitational potential due to sphere of uniform density on its surface, then its value at the centre of sphere will be:

Options:

Answer:
D
Solution:

The magnitude of gravitational potential of a solid sphere at a distance r from the centre is 

V=-GM2R3(3R2-r2)

At r=RV=-GMR.

At r=0V'=-GM2R3(3R2)=-3GM2R

Clearly, V'=3V2.

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:ElectrostaticsSubtopic:Potential & potential energy
2mℹ️ Source: PYQ_2023

Doubts & Discussion

Loading discussions...