TestHub
TestHub

Physics - Elasticity Question with Solution | TestHub

PhysicsElasticityMiscellaneousEasy2 minPYQ_2023
PhysicsEasynumerical

A steel rod has a radius of 20 mm and a length of 2.0 m. A force of 62.8 kN stretches it along its length. Young's modulus of steel is 2.0×1011N m-2. The longitudinal strain produced in the wire is _________×10-5.

Answer:
25.00
Solution:

Young's modulus is given as

Y=StressStrain=FALL

The given data is 

Stress=62.8 kN

r=20×10-3 m

Y=2×1011 N m-2

Thus,

Strain=FA×YLL=62.8×103 Nπ×20×10-3 m2×2×1011 N m-2=25×10-5 N

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:ElasticitySubtopic:Miscellaneous
2mℹ️ Source: PYQ_2023

Doubts & Discussion

Loading discussions...