TestHub
TestHub

Physics - Elasticity Question with Solution | TestHub

PhysicsElasticityMiscellaneousMedium2 minPYQ_2022
PhysicsMediumsingle choice

A steel wire of length3.2 mYS=2.0×1011 N m-2and a copper wire of length4.4 m YC=1.1×1011 N m-2, both of radius1.4 mmare connected end to end. When stretched by a load, the net elongation is found to be1.4 mm. The load applied, in Newton, will be: (Givenπ=227)

Question diagram: A steel wire of length 3 . 2 m Y S = 2 . 0 × 10 11 N m - 2 a

Options:

Answer:
D
Solution:

When two wires are connected end to end, the tension in them will be same.

Change in length using Hooke's law can be found as,

Y=FlAlΔl=FlAY

Total change in length can be written as,

Δl=Δl1+Δl2   

Δl=Fl1 A1Y1+Fl2 A2Y2

F=Δll1 A1Y1+l2 A2Y2=1.4×10-33.2π1.4×10-32×2.0×1011+4.4π1.4×10-32×1.1×1011F=1.54×102=154 N

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:ElasticitySubtopic:Miscellaneous
2mℹ️ Source: PYQ_2022

Doubts & Discussion

Loading discussions...