TestHub
TestHub

Physics - Current Electricity Question with Solution | TestHub

PhysicsCurrent ElectricityCircuit AnalysisHard2 minPYQ_2022
PhysicsHardnumerical

In the given figure, the value of V0 will be _____ V.

Question diagram: In the given figure, the value of V 0 will be _____ V .
Answer:
4.00
Solution:

Using Kirchhoff's junction rule,

V0-21 +V0-41 +V0-61 =0

3V0-12=0

V0=4 V

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:Current ElectricitySubtopic:Circuit Analysis
2mℹ️ Source: PYQ_2022

Doubts & Discussion

Loading discussions...