TestHub
TestHub

Physics - Current Electricity Question with Solution | TestHub

PhysicsCurrent ElectricityCircuit AnalysisMedium2 minPYQ_2022
PhysicsMediumsingle choice

A current of 15 mA flows in the circuit as shown in figure. The value of potential difference between the points A and B will be

Question diagram: A current of 15 mA flows in the circuit as shown in figure.

Options:

Answer:
D
Solution:

Using current division rule, 

Current, i1=510+5×15 mA=5 mA

Now, using Kirchhoff's voltage law- in lower loop,

VA-5i-10i1-10i=VB

Potential difference between A and B is VA-VB=75+50+150=275 V

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:Current ElectricitySubtopic:Circuit Analysis
2mℹ️ Source: PYQ_2022

Doubts & Discussion

Loading discussions...