TestHub
TestHub

Physics - Current Electricity Question with Solution | TestHub

PhysicsCurrent ElectricityElectrical PowerMedium2 minPYQ_2021
PhysicsMediumnumerical

A resistor dissipates 192 J of energy in 1 s when a current of 4 A is passed through it. Now, when the current is doubled, the amount of thermal energy dissipated in 5 s is _____________ J.

Answer:
3840.00
Solution:

P=i2Rt
192=4×4×R×1
R=12Ω
P'=i'2Rt'
=8×8×12×5=3840 J

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:Current ElectricitySubtopic:Electrical Power
2mℹ️ Source: PYQ_2021

Doubts & Discussion

Loading discussions...