TestHub
TestHub

Physics - Current Electricity Question with Solution | TestHub

PhysicsCurrent ElectricityCircuit AnalysisHard2 minPYQ_2021
PhysicsHardsingle choice

In the given figure, the emf of the cell is 2.2 V and if internal resistance is 0.6 Ω. Calculate the power dissipated in the whole circuit:

Question diagram: In the given figure, the emf of the cell is 2 . 2 V and if i

Options:

Answer:
D
Solution:

The above circuit in the question is arranged like that, so all the resistance are connected in parallel and the net resistance of the parallel resistor becomes, 


1RP=1R1+1R2+1R3+1R4=14+16+112+18RP=4830 Ω

Now the net resistance will be, Rnet=4830+0.6 Ω, so the net power, P=V2R=(2.2)22.2=2.2 W

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:Current ElectricitySubtopic:Circuit Analysis
2mℹ️ Source: PYQ_2021

Doubts & Discussion

Loading discussions...