TestHub
TestHub

Physics - Current Electricity Question with Solution | TestHub

PhysicsCurrent ElectricityElectrical PowerMedium2 minPYQ_2020
PhysicsMediumsingle choice

An electrical power line, having a total resistance of2Ω,delivers1 kWat220 V. The efficiency of the transmission line is approximately :

Options:

Answer:
D
Solution:

i=PV=1000220

PR=i2R

η=1000×1001000+41.32=96%

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:Current ElectricitySubtopic:Electrical Power
2mℹ️ Source: PYQ_2020

Doubts & Discussion

Loading discussions...