TestHub
TestHub

Physics - Current Electricity Question with Solution | TestHub

PhysicsCurrent ElectricityElectrical PowerMedium2 minPYQ_2014
PhysicsMediumsingle choice

In a large building, there are 15 bulbs of 40 W, 5 bulbs of 100 W, 5 fans of 80 W and 1 heater of 1 kW. The voltage of the electric mains is 220 V. The minimum capacity of the main fuse of the building will be:

Options:

Answer:
C
Solution:

The power generated by each electrical device is calculated below

ItemNumberPower Consumed
40 W bulb1540×15=600 Watt
100 W bulb5100×5=500 Watt
80 W fan580×5=400 Watt
1000 W heater11000 Watt

The total power consumed=2500 Watt

So the minimum current capacity

i=PV=2500220=12511=11.3612 A

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:Current ElectricitySubtopic:Electrical Power
2mℹ️ Source: PYQ_2014

Doubts & Discussion

Loading discussions...