TestHub
TestHub

Physics - Current Electricity Question with Solution | TestHub

PhysicsCurrent ElectricityElectrical PowerMedium2 minPYQ_2013
PhysicsMediumsingle choice

The supply voltage to a room is120 V. The resistance of the lead wires is 6  Ω . A60 Wbulb is already switched on. What is the decrease of voltage across the bulb, when a240 Wheater is switched on in parallel to the bulb?

Question diagram: The supply voltage to a room is 120 V . The resistance of th

Options:

Answer:
B
Solution:

Resistance of bulb, Rb=V2Pb=120×12060=240 Ω
Resistance of heater, Rh=V2Ph=120×120240=60 Ω

Voltage across bulb before the heater is not connected, V1=V×RbRb+6=120×240 V246=117.07 V

Now the bulb and heater are connected in parallel.

Resistance of the combination is Rnet=240×60240+60=48 Ω
Voltage across bulb after the heater is switched on,
V2=V×RnetRnet+6=120×4848+6=106.66 V

The decrease in the voltage is V1-V2=117.07-106.6610.4 V

Note: Here supply voltage is taken as rated voltage.

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:Current ElectricitySubtopic:Electrical Power
2mℹ️ Source: PYQ_2013

Doubts & Discussion

Loading discussions...