TestHub
TestHub

Physics - Center of Mass Question with Solution | TestHub

PhysicsCenter of MassCollisionEasy2 minPYQ_2023
PhysicsEasyinteger

A body of mass1 kgcollides head on elastically with a stationary body of mass3 kg. After collision, the smaller body reverses its direction of motion and moves with a speed of2 m s-1. The initial speed of the smaller body before collision is ______m s-1.

Question diagram: A body of mass 1 kg collides head on elastically with a stat
Answer:
4
Solution:

Let u1 be the initial speed of the smaller body before collision. 

Let v be the final speed of the bigger body after collision.

Applying conservation of linear momentum,

1×u1+0=-2+3vu1=-2+3v    ...1 

We know, coefficient of restitution for elastic perfectly collision is 1.

 1=v+2u1v+2=u1    ...2 

Equating 1 and 2, we have

u1=4 m s-1.

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:Center of MassSubtopic:Collision
2mℹ️ Source: PYQ_2023

Doubts & Discussion

Loading discussions...