TestHub
TestHub

Physics - Center of Mass Question with Solution | TestHub

PhysicsCenter of MassMotion of centre of massEasy2 minPYQ_2022
PhysicsEasysingle choice

Two bodies of mass1 kgand3 kghave position vectorsi^+2j^+k^and-3i^-2j^+k^respectively. The magnitude of position vector of centre of mass of this system will be similar to the magnitude of vector :

Options:

Answer:
A
Solution:

As we know, centre of mass is given by, rcom=mirimi

rcom=mı^+2ȷ^+k^+3m-3ı^-2ȷ^+k^m+3m

rcom=-8mı^-4mȷ^+4mk^4m=-2ı^-ȷ^+k^

The magnitude of the position vector of the centre of mass is 22+11+12=6.

It is similar to the magnitude of the option A.

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:Center of MassSubtopic:Motion of centre of mass
2mℹ️ Source: PYQ_2022

Doubts & Discussion

Loading discussions...