TestHub
TestHub

Physics - Center of Mass Question with Solution | TestHub

PhysicsCenter of MassImpulse momentum theoremEasy2 minPYQ_2022
PhysicsEasyinteger

A batsman hits back a ball of mass0.4 kgstraight in the direction of the bowler without changing its initial speed of15 m s-1. The impulse imparted to the ball is _____N s.

Question diagram: A batsman hits back a ball of mass 0 . 4 kg straight in the
Answer:
12
Solution:

Impulse, J=Fdt=Change in momentum

Therefore,
Impulse, Δp=mv--mv=2mv=2×0.4×15 =12 N s

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:Center of MassSubtopic:Impulse momentum theorem
2mℹ️ Source: PYQ_2022

Doubts & Discussion

Loading discussions...