TestHub
TestHub

Physics - Center of Mass Question with Solution | TestHub

PhysicsCenter of MassCollisionHard2 minPYQ_2020
PhysicsHardsingle choice

A block of mass1.9 kgis at rest at the edge of a table, of height 1 m. A bullet of mass0.1 kgcollides with the block and sticks to it. If the velocity of the bullet is20 m s-1in the horizontal direction just before the collision then the kinetic energy just before the combined system strikes the floor, is [Takeg = 10 m s-2. Assume there is no rotational motion and loss of energy after the collision is negligible.]

Options:

Answer:
A
Solution:

Conservation of linear momentum

0.1×20=0.1+1.9×v

v=1 m s-1

Using work energy theorem

Wg=k

2×g×1=k-12×2×12

   k=21 J

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:Center of MassSubtopic:Collision
2mℹ️ Source: PYQ_2020

Doubts & Discussion

Loading discussions...