TestHub
TestHub

Physics - Center of Mass Question with Solution | TestHub

PhysicsCenter of MassCollisionMedium2 minPYQ_2018
PhysicsMediumsingle choice

The mass of a hydrogen molecule is3.32×10-27 kg.If1023hydrogen molecules strike, per second, a fixed wall of the area2 cm2at an angle of45oto the normal, and rebound elastically with a speed of103 m s-1,then the pressure on the wall is nearly:

Question diagram: The mass of a hydrogen molecule is 3.32 × 10 - 27 kg . If 10

Options:

Answer:
B
Solution:



F=2mnVcosθP=2mnVcosθA

P=2×3.32×10-27×1023×1032×2×10-4

P=2.35×103 N m-2

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:Center of MassSubtopic:Collision
2mℹ️ Source: PYQ_2018

Doubts & Discussion

Loading discussions...