TestHub
TestHub

Physics - Capacitor Question with Solution | TestHub

PhysicsCapacitorForce & Energy analysisEasy2 minPYQ_2024
PhysicsEasynumerical

A capacitor of capacitanceCand potentialVhas energyE.It is connected to another capacitor of capacitance2Cand potential2V. Then the loss of energy isx3E, wherexis _______.

Answer:
2.00
Solution:

Given, E=12CV2

Required energy loss 

=12C1C2C1+C2V1-V22=12C×2CC+2CV-2V2

=26CV2=23·E

��x=2

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:CapacitorSubtopic:Force & Energy analysis
2mℹ️ Source: PYQ_2024

Doubts & Discussion

Loading discussions...