TestHub
TestHub

Physics - Capacitor Question with Solution | TestHub

PhysicsCapacitorCircuit AnalysisEasy2 minPYQ_2022
PhysicsEasynumerical

A capacitor of capacitance50pFis charged by100 Vsource. It is then connected to another uncharged identical capacitor. Electrostatic energy loss in the process is____nJ.

Question diagram: A capacitor of capacitance 50 pF is charged by 100 V source.
Answer:
125.00
Solution:

Initial charge on first capacitor will be, Q=CV

As the second capacitor is identical to the first one, hence potential drop across both capacitor will be equal to V2.

Now, loss of energy, ΔH=Ui-Uf

ΔH=12CV2-122C×V22

ΔH=12CV2-14CV2  ΔH=14CV2=14×50×10-12×1002=125×10-9 J=125 nJ

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:CapacitorSubtopic:Circuit Analysis
2mℹ️ Source: PYQ_2022

Doubts & Discussion

Loading discussions...