TestHub
TestHub

Chemistry - Thermodynamics - II Question with Solution | TestHub

ChemistryThermodynamics - IIFree Energy and EquilibriumEasy2 minPYQ_2021
ChemistryEasymatching list

The gas phase reaction

2 AgA2g

at 400 K has ΔGo=+25.2 kJ mol-1.

The equilibrium constant KC for this reaction is ___ ×10-2. (Round off to the Nearest integer)

Use : R=8.3 J mol-1 K-1,ln10=2.3 log102=0.30, 1 atm=1 bar

             antilog (-0.3)=0.501

Answer:
2
Solution:

Using formula

ΔrG0=-RTlnKp

25200=-2.3×8.3×400logKp

Kp=10-3.3=10-3×0.501

=5.01×10-4Bar-1

=5.01×10-9 Pa-1

=KC8.3×400

KC=1.66×10-5 m3/mole

=1.66×10-2 L/mol

=2

Gibbs free energy can be visualized as the amount of useful energy present in a thermodynamic system that can be utilized to perform some useful work.

Stream:JEESubject:ChemistryTopic:Thermodynamics - IISubtopic:Free Energy and Equilibrium
2mℹ️ Source: PYQ_2021

Doubts & Discussion

Loading discussions...