TestHub
TestHub

Chemistry - Thermochemistry Question with Solution | TestHub

ChemistryThermochemistryEnthalpy of ReactionMedium2 minPYQ_2023
ChemistryMediummatching list

Consider the following data

Heat of combustion of H2(g)=241.8 kJ mol1

Heat of combustion of C(s)=393.5 kJ mol1

Heat of combustion of  C2H5OH(l)=1234.7 kJ mol1

The heat of formation of C2H5OH(l) is () _____ kJ mol1 (Nearest integer).

Answer:
278
Solution:

C2H5OHl2CO2g+3H2Ol++3O2g

Heat of combustion = Heat of formation of products - Heat of formation of reactants

Heat of combustion of hydrogen is equal to heat formation of water, and heat of combustion of carbon is equal to heat of formation of carbon dioxide.

HC=2HfoCO2+3HfoH2O-HfoC2H5OHl

1234.7=[2×(393.5)+3×(241.8)]-HfoC2H5OHl

HfoC2H5OH=-277.7 kJ/mol

-278 kJ/mol

Stream:JEESubject:ChemistryTopic:ThermochemistrySubtopic:Enthalpy of Reaction
2mℹ️ Source: PYQ_2023

Doubts & Discussion

Loading discussions...