TestHub
TestHub

Chemistry - Thermochemistry Question with Solution | TestHub

ChemistryThermochemistryEnthalpy of ReactionMedium2 minPYQ_2022
ChemistryMediummatching list

For complete combustion of methanol

CH3OHl+32O2gCO2g+2H2Ol the amount of heat produced as measured by bomb calorimeter is 726 kJ mol-1 at 27 °C. The enthalpy of combustion for the reaction is -x kJ mol-1, where x is
integer)
(Given : R=8.3JK-1 mol-1)

Answer:
727
Solution:

CH3OHl+32O2gCO2g+2H2Ol.

For chemical reaction : ΔH=ΔU+ΔngRT

ΔH=-726+-128.314×10-3×300

=-727.245KJ/mole

 x=727

Stream:JEESubject:ChemistryTopic:ThermochemistrySubtopic:Enthalpy of Reaction
2mℹ️ Source: PYQ_2022

Doubts & Discussion

Loading discussions...