TestHub
TestHub

Chemistry - Thermochemistry Question with Solution | TestHub

ChemistryThermochemistryEnthalpy of ReactionHard2 minPYQ_2022
ChemistryHardmatching list

When600 mLof0.2M HNO3is mixed with400 mLof0.1M NaOHsolution in a flask, the rise in temperature of the flask is_____×10-2 °C
(Enthalpy of neutralisation=57 kJ mol-1and Specific heat of water=4.2JK-1 g-1) (Neglect heat capacity of flask)

Answer:
54
Solution:

Number of moles of given acid and base are

HNO3 = 6001000×0.2 M= 0.12 moles NaOH = 4001000×0.1 M = 0.04 moles

Now neutralisation reaction between them will be

HNO3    +  NaOH    NaNO3+H2O0.12 mole  0.04 mole0.08 mole   0 mole      0.04 mole

Heat relesed during this reaction will be 

ΔrH=0.04×57×103 J 

=2280 J

Now temperature increased can be calculated by

mSΔT=2280 J

1000 mL×1gmmL×4.2×ΔT=2280

ΔT=22804.2×10-3

=542.86×10-3

ΔT=54.286×10-2  °C

Stream:JEESubject:ChemistryTopic:ThermochemistrySubtopic:Enthalpy of Reaction
2mℹ️ Source: PYQ_2022

Doubts & Discussion

Loading discussions...