TestHub
TestHub

Chemistry - Thermochemistry Question with Solution | TestHub

ChemistryThermochemistryEnthalpy of ReactionEasy2 minPYQ_2017
ChemistryEasymatching list

Given:

Cgraphite+O2gCO2g ;ΔrHo=393.5 kJ mol1

H2g+12O2gH2Ol;ΔrHo=-285.8 kJ mol-1

CO2g+2H2OlCH4g+2O2g;ΔrHo=+890.3 kJ mol-1

Based on the above thermochemical equations, the value ofΔrHoat298 Kfor the reaction

Cgraphite+2H2gCH4gwill be:

Options:

Answer:
B
Solution:

The standard enthalpy of formation is defined as the change in enthalpy when one mole of a substance in the standard state (1 atm of pressure and 298.15 K) is formed from its pure elements under the same conditions.

The enthalpy of combustion of a substance is defined as the heat energy given out when one mole of a substance burns completely in oxygen.

The formation reaction of methane is 

Cgraphite+2H2gCH4g

The heat of combustion data for C(graphite), H2g and CH4g

Hfo=HCombustionreactants-HCombustionproductsHfoCH4=HCoCgraphite+2×HCoH2g-HCoCH4g

HfoCH4=-393.5-2×285.8+890.3
ΔfHo of CH4 (g)=74.8 kJ/mol

Stream:JEESubject:ChemistryTopic:ThermochemistrySubtopic:Enthalpy of Reaction
2mℹ️ Source: PYQ_2017

Doubts & Discussion

Loading discussions...