TestHub
TestHub

Chemistry - Thermochemistry Question with Solution | TestHub

ChemistryThermochemistryMiscellaneous/MixedMedium2 minPYQ_2015
ChemistryMediumsingle choice

When 100 mL of 1.0 M HCl was mixed with 100 mL of 1.0 M NaOH in an insulated beaker at constant pressure, a temperature increase of5.7oCwas measured for the beaker and its contents (Expt.1). Because the enthalpy of neutralization of a strong acid with a strong base is a constant(-57.0 kJ mol-1), this experiment could be used to measure the calorimeter constant. In a second experiment (Expt. 2), 100 mL of 2.0 M acetic acid(Ka=2.0×10-5)was mixed with 100 mL of 1.0 M NaOH (under identical conditions to Expt. 1) where a temperature rise of5.6oCwas measured. (Consider heat capacity of all solutions as4.2 J g-1 K-1and density of all solutions as1.0 g mL-1)
Enthalpy of dissociation(in kJ mol-1)of acetic acid obtained from the Expt. 2 is

Options:

Answer:
A
Solution:

Let the heat capacity of insulated beaker be C.
Mass of aqueous content in Expt. 1
=100+100×1=200 g
Total heat capacity=C+200×4.2 J/K
Moles of acid, base neutralized in Expt. 1=1×0.1=0.1
Heat absorbed in Expt. 1=0.1×57=5.7 kJ
5.7×1000=C+200×4.2×ΔT
5.7×1000=C+200+4.2×5.7
C+200×4.2=1000
In Second experiment
nCH3COOH=0.2 , nNaOH=0.1
Total mass of aqueous content = 200 g
Total heat capacity=C+200×4.2=1000
Heat released=1000×5.6=5600 J
Overall, only 0.1 mol ofCH3COOHundergo neutralization.
ΔHneutralization of CH3COOH=-56000.1
=-56,000 J/mol=-56 KJ/mol
ΔHionization of CH3COOH=57-56=1KJ/mol

Stream:JEE_ADVSubject:ChemistryTopic:ThermochemistrySubtopic:Miscellaneous/Mixed
2mℹ️ Source: PYQ_2015

Doubts & Discussion

Loading discussions...