TestHub
TestHub

Chemistry - Thermochemistry Question with Solution | TestHub

ChemistryThermochemistryEnthalpy of ReactionMedium2 minPYQ_2014
ChemistryMediummatching list

For complete combustion of ethanol,
C 2 H 5 OH l + 3 O 2 g 2 CO 2 g + 3 H 2 O l ,
the amount of heat produced as measured in bomb calorimeter, is 1364.47 kJ mol -1 at 2 5 . Assuming ideality the Enthalpy of combustion, Δ c H , for the reaction will be: R = 8.314 kJ mol -1

Options:

Answer:
A
Solution:

Δ n g = Gaseous moles products - Gaseous moles reactants

= 2 - 3 = -1 mole

Δ H = Δ E + Δ n g RT

= - 1364.47 - 1 × 8.314 × 1 0 - 3 × 2 9 8[The value of R must be converted into kJ, so it is multiplied by 10-3]

= - 1364.47 - 2.49

= - 1366.96 kJ m -1

Stream:JEESubject:ChemistryTopic:ThermochemistrySubtopic:Enthalpy of Reaction
2mℹ️ Source: PYQ_2014

Doubts & Discussion

Loading discussions...