Chemistry - Stoichiometry Question with Solution | TestHub
ChemistryStoichiometryProblems Based on Mixtures, Percentage PurityMedium2 minQB
ChemistryMediumnumerical
2.0 g of a sample containing and some inert impurity is dissolved in enough water and treated with excess of solution. A 3.0 g of precipitate was formed. Precipitate on shaking with aqueous NaBr gains 0.7476 g of weight.
Determine mass percentage of NaCl in the original sample.
(Given: Aw of Na = 23, Cl = 35.5, Br = 80, Ag = 108)
Answer:
49.14
Solution:
, , impurities
Stream:JEESubject:ChemistryTopic:StoichiometrySubtopic:Problems Based on Mixtures, Percentage Purity
⏱ 2mℹ️ Source: QB
Doubts & Discussion
Loading discussions...