TestHub
TestHub

Chemistry - Stoichiometry Question with Solution | TestHub

ChemistryStoichiometryMiscellaneousMedium2 minQB
ChemistryMediumnumerical

What is the maximum volume in liter occupied by the gas released at 273 K and 0.1 atm when 0.025 mol of CO₂ is passed over 3.55 g of KO₂?

(Given that: GAW's: K = 39, O = 16, C = 12 and R = 0.0821 L atm/mol K, , assume ideal conditions, volume of 1 mol of a gas at STP = 22.4 L, STP conditions: 1 atm, 273 K)

Answer:
8.40
Solution:

Stream:JEESubject:ChemistryTopic:StoichiometrySubtopic:Miscellaneous
2mℹ️ Source: QB

Doubts & Discussion

Loading discussions...