TestHub
TestHub

Chemistry - Salt Analysis Question with Solution | TestHub

ChemistrySalt AnalysisTEST OF CATIONS Dry Test, Group Analysis, Group 1,2Medium2 minPYQ_2016
ChemistryMediumassertion reason

The amount of arsenic pentasulphide that can be obtained when35.5 garsenic acid is treated with excessH2Sin the presence of conc.HCl(assuming100%conversion) is

Options:

Answer:
D
Solution:

2H3AsO4+5H2SConc.HClAs2S5+8H2O

2moles of Arsenic Acid1mole of Arsenic Pentasulphide

1moles of Arsenic Acid1/2mole of Arsenic Pentasulphide

Molar mass of H3AsO4=141; Molar mass of As2S5=308

Number of moles ofH3AsO4=35.5141=0.25

 Number of moles ofAs2S5=0.252=0.125 mol

Stream:JEESubject:ChemistryTopic:Salt AnalysisSubtopic:TEST OF CATIONS Dry Test, Group Analysis, Group 1,2
2mℹ️ Source: PYQ_2016

Doubts & Discussion

Loading discussions...