TestHub
TestHub

Chemistry - Redox Reactions Question with Solution | TestHub

ChemistryRedox ReactionsTitrationMedium2 minPYQ_2024
ChemistryMediummatching list

If50 mLof0.5Moxalic acid is required to neutralise25 mLofNaOHsolution, the amount ofNaOHin50 mLof givenNaOHsolution is_______g.

Answer:
4
Solution:

50ml of 0.5 M oxalic acid is completely neutralised by 25ml of NaOH solution. 

For neutralisation reactions, N1V1=N2V2

Normality of oxalic acid = Molarity×2

Noxalic acid=0.5×2=1N

50×1=25×NNaOH

For sodium hydroxide, molarity is the same as normality.

Molarity of sodium hydroxide = 2M

The number of moles of sodium hydroxide= 50×2×10-3 mol.

Hence, the mass of sodium hydroxide =50×2×10-3×40=4g

Stream:JEESubject:ChemistryTopic:Redox ReactionsSubtopic:Titration
2mℹ️ Source: PYQ_2024

Doubts & Discussion

Loading discussions...