TestHub
TestHub

Chemistry - Redox Reactions Question with Solution | TestHub

ChemistryRedox ReactionsTitrationHard2 minPYQ_2019
ChemistryHardmatching list

In order to oxidize a mixture of one mole of each ofFeC2O4,Fe2(C2O4)3,FeSO4andFe2(SO4)3in acidic medium, the number of moles ofKMnO4is:

Question diagram: In order to oxidize a mixture of one mole of each of F e C 2

Options:

Answer:
B
Solution:

Eq.KMnO4Eq.FeSO4+Eq.Fe2SO43+EqFeC2O4+Eq.Fe2C2O43
KMnO4MnO4-
5e-+8H++MnO4-Mn+2+4H2OV.F=5

SoEq.KMnO4Eq.FeSO4+Eq.FeC2O4+Eq.Fe2C2O43
n×5=1×1+1×0+1×3+1×6
n×5=1+3+6
n=105=2 mole

Stream:JEESubject:ChemistryTopic:Redox ReactionsSubtopic:Titration
2mℹ️ Source: PYQ_2019

Doubts & Discussion

Loading discussions...