TestHub
TestHub

Chemistry - PRACTICAL ORGANIC CHEMISTRY Question with Solution | TestHub

ChemistryPRACTICAL ORGANIC CHEMISTRYELEMENTAL ANALYSISHard2 minPYQ_2022
ChemistryHardnumerical

Kjeldahl's method was used for the estimation of nitrogen in an organic compound. The ammonia evolved from0.55 gof the compound neutralised12.5 mLof1M H2SO4solution. The percentage of nitrogen in the compound is (Nearest integer)

Answer:
64.00
Solution:

Meq of H2SO4 used by NH3=12.5×1×2=25

% of N in the compound =25×10-3×14×1000.55=63.6

or

Meq. of H2SO4= Meq. of NH3

12.5×1×2=25meq of NH3

=25 millimoles of NH3

So Millimoles of N''=25

Moles of N''=25×10-3

wt. of N=14×25×10-3

% N=14×25×10-30.55×100

=63.66

64%

Stream:JEESubject:ChemistryTopic:PRACTICAL ORGANIC CHEMISTRYSubtopic:ELEMENTAL ANALYSIS
2mℹ️ Source: PYQ_2022

Doubts & Discussion

Loading discussions...