TestHub
TestHub

Chemistry - PRACTICAL ORGANIC CHEMISTRY Question with Solution | TestHub

ChemistryPRACTICAL ORGANIC CHEMISTRYELEMENTAL ANALYSISMedium2 minPYQ_2022
ChemistryMediumnumerical

While estimating the nitrogen present in an organic compound by Kjeldahl's method, the ammonia evolved from0.25 gof the compound neutralized2.5 mLof2MH2SO4. The percentage of nitrogen present in organic compound is _____ .

Answer:
56.00
Solution:

The equivalent of ammonia contains 14 grams of nitrogen. The number of equivalents of acid used is equal to number of equivalents of ammonia evolved.

Number of equivalents of acid used =Normality ×Volume in L

Hence, the percentage of nitrogen can be calculated form the following 

%N=1.4 N1V1 mass of organic compound 

% N=1.42.5×2×20.25=56

Stream:JEESubject:ChemistryTopic:PRACTICAL ORGANIC CHEMISTRYSubtopic:ELEMENTAL ANALYSIS
2mℹ️ Source: PYQ_2022

Doubts & Discussion

Loading discussions...