TestHub
TestHub

Chemistry - PRACTICAL ORGANIC CHEMISTRY Question with Solution | TestHub

ChemistryPRACTICAL ORGANIC CHEMISTRYELEMENTAL ANALYSISMedium2 minPYQ_2021
ChemistryMediumnumerical

When10 mLof an aqueous solution ofKMnO4was titrated in acidic medium, equal volume of0.1Mof an aqueous solution of ferrous sulphate was required for complete discharge of colour. The strength ofKMnO4in grams per litre is _______×10-2.(Nearest integer) [Atomic mass ofK=39,Mn=55,O=16]

Answer:
316.00
Solution:

MnO4-vf=5+Fe2+vf=1Mn2++Fe3+

Mili equ. of MnO4=- mili equ. of Fe2+

5[M×10]=1[0.1×10]

M=0.15=0.02 mole  Lit 

Strength of KMnO4=0.02×158gramLit=3.16 g/L=316×10-2 g/L

Stream:JEESubject:ChemistryTopic:PRACTICAL ORGANIC CHEMISTRYSubtopic:ELEMENTAL ANALYSIS
2mℹ️ Source: PYQ_2021

Doubts & Discussion

Loading discussions...